hoster - przewierty i przeciski wiercenia pod drogami
home kontakt

   Aktualne położenie : home / WYDARZENIA
USŁUGI  
TECHNOLOGIA  
HYDROIZOLACJE  
REALIZACJE  
WYDARZENIA  
MULTIMEDIA  
GALERIA  
O FIRMIE  
KONTAKT  
WYŚLIJ ZLECENIE  
RODO   Krótka charakterystyka wymiany wodociągu metodą crackingu


Przedstawiamy poniżej krótką charakterystykę wymiany wodociągu z zastosowaniem metody burstliningu statycznego (crackingu). Zadanie wykonano w dniach 18-19 kwietnia 2005 w Olsztynie, a inwestorem było olsztyńskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Przedstawiona charakterystyka dotyczy jedynie prac związanych z instalacją nowej rury polietylenowej przy zastosowaniu metody crackingu. Jest to pierwszy etap prac wymiany dłuższego odcinka wodociągu. Następne etapy (ok. 600m) obejmują również instalację z zastosowaniem crackingu nowych rur HDPE ř160 oraz ř225. Inwestor, na podstawie wcześniejszych doświadczeń, zdecydował się na metodę crackingu, aby zminimalizować zakres prac ziemnych oraz skrócić czas przełączenia na nową instalację.

Dobra współpraca firm wykonawczych dała faktycznie zadowalające rezultaty. Do realizacji zadania użyto hydraulicznej wciągarki żerdziowej produkcji duńskiej NO-DIG T65 PIPEBURSTER o sile uciągu 65 ton. Jest to pierwsza tego typu maszyna w Polsce, sprzedana przez warszawską firmę JL MASKINER. Urządzenie zakupiła w 2004 r. HOSTER Sp. z o.o. z siedzibą w Rumii.
Producent urządzenia posiada w swojej ofercie "pipeburstery" o sile uciągu od 40 do 175 ton a obecnie trwają prace nad urządzeniem ponad trzystutonowym. Wciągarka T65 charakteryzuje się bardzo zwartą, kompaktową budową. Jest dobrze zabezpieczona przed zawałem komory startowej lub innymi nieprzewidzianymi wypadkami. Posiada również bardzo przydatne automatyczne urządzenie do przykręcania i odkręcania żerdzi (Automatic Rod Device), które może być opcjonalnie dołączane w tylniej części wciągarki. Możliwa jest praca z odłączonym ARD w przypadku, gdy utrudnione jest przygotowanie wystarczająco długiej komory startowej. Wciągarka zasilana jest za pomocą zasilacza hydraulicznego napędzanego 28-konnym silnikiem Kubota i przy maksymalnym ciśnieniu roboczym 250 bar.

Nad realizacją zadania wraz z pracownikami HOSTER Sp. z o.o. czuwał przedstawiciel producenta, pan Soren Nielsen z Danii. Był on nieocenioną skarbnicą wiedzy dotyczącej wszelkich aspektów realizacji crackingu. Jednym z pierwszych problemów na jakie natrafiono przy realizacji zadania był dobór właściwej głowicy burzącej. Do materiałów kruchych, takich jak azbestocement zalecane jest użycie głowicy burzącej (cracking head) bez noży tnących. Podejrzewając jednak, że istniejąca rura może kryć niespodzianki, takie jak wstawki i kołnierze naprawcze, zdecydowano w końcu, że zostanie użyta głowica tnąca (cutting head). Wybór ten okazał się ze wszechmiar słuszny. Istniejąca rura w początkowym odcinku była faktycznie wykonana z PVC. W dalszej części, na odcinku azbestowym, napotkano wstawki żeliwne o długości ok. metra. Głowica bez problemu poradziła sobie zarówno z tymi przeszkodami, jak i nawiertkami na całej długości rurociągu. Zarejestrowane siły uciągu nie przekroczyły 35 ton. W ostatnim fragmencie zadania zauważono, że przed głowicą tnącą przemieszcza sie fragment rury stalowej, którego nie jest w stanie powstrzymać rura azbestocementowa. Rura stalowa spełniała więc rolę głowicy niszczącej. Z uwagi na to że do końca zadania pozostało jedynie 20 m., nie podjęto żadnych kroków aby usunąć przeszkodę. Nie doszło jednak do zniszczenia rury stalowej, która ustawiła się w taki sposób, że uniknęła kontaktu z nożem tnącym. Dodatkową przeszkodą była obejma ze śrubami na początku rury oraz szczelne wypełnienie jej azbestem. Głowica docisnęła rurę do frontowej płyty wciągarki, zarejestrowano maksymalne obciążenie i zaprzestano wciągania. Ukończone zostało więc ponad 90% zadania. Pozostałą część, tj. głowicę wraz z ponad dwoma metrami rury stalowej, trzeba było wydobyć przy pomocy koparki. Na zdjęciach wykonanych po wydobyciu głowicy widać przedstawioną sytuację. Należy stwierdzić z całą pewnością, że pomimo niesprzyjających warunków, w tym także zakrzywieniem istniejącego rurociągu, zadanie zostało zakończone sukcesem.

Sądzę, że wymiana rurociągów metodą crackingu ma w Polsce dużą przyszłość i zwiększy się zakres robót przy użyciu tej metody, zwłaszcza w mocno zabudowanych terenach miejskich. Mamy również pozytywne doświadczenia przy wymianie rurociągów ze spadkiem grawitacyjnym. Dodatkową zaletą, jak widać choćby z realizacji przedstawionego zadania, jest możliwość prowadzenia pracy przy praktycznie dowolnym materiale, z jakiego zbudowany jest rurociąg istniejący. Czyni to metodę bardzo uniwersalną.

źródło : Inżynieria Bezwykopowa‹ powrót    ^ góra

 


 

Copyright © 2000 - 2011 by HOSTER Sp. z o. o.

powered by Edia.pl